GIMP vs. Photoshop

GIMP

– je vytvořen především pro bitmapovou grafiku. To znamená, že má stejné vlastnosti jak je tomu u daleko známějšího programu Photoshopu. Jde o program, který postupně strácí kvalitou na Photoshopu.

gimp_vs_photoshop

Pro koho je GIMP určen

Pokud patříte mezi lidi, kteří potřebují občas vytvořit nějaký banner pro web nebo upravit rodinné fotografie, tak v tomto případě je vhodné se s tímto programem naučit pracovat. Pokud jste, ale profesionál a grafikou (úpravou fotografií) se chcete živit, tak je vhodné se naučit nějaký profesionální program například Photoshop.
.

Je lepší používat GIMP nebo Photoshop?

Gimp už nějaký čas zaostává za kvalitou a možnostmi, které nabízí Photoshop. Gimp umí spoustu standardních operací jako je práce s vrstvami, nabízí řadu filtrů a stylů. Tím určitě není řádné ořezávátko, ale kvalitní open-source editor.

Hlavním nedostatkem GIMPu je to, že nepodporuje víc než 8-bitovou barevnou hloubku (8 bitů na kanál). Tím je velmi diskvalifikován v oblasti úprav fotografií.

Mnoho nástrojů Photoshopu má v GIMPu svůj protějšek – je k dispozici např. magická hůlka, klonovací razítko, nástroj pro tvorbu výběrů podle barevné podobnosti, transformace výběru pomocí klece. To vše je ale málo platné, když chybí podpora 16-bitové barevné hloubky, bez které nejde využít výhod RAWu ani kvalitně provádět tonální úpravy.

ukazka_gimp_prostredi

K čemu je vhodné používat GIMP?

Pokud potřebujeme vytvořit grafiku pro web, tak zde bohatě dostačuje. Dalo by se tedy říci, že GIMP je vhodný pro webovou grafiku, bannery apod. Zde dostačuje jeho 8-bitová barevná hloubka.
.

Má budoucnost GIMP používat?

Pokud se na to podíváme z dlouhodobého hlediska, tak je vhodné se spíše naučit Photoshop nebo nějaký jiný program, který dokáže pracovat s 16-bitovou barevnou hloubkou. Před deseti lety nebyly tak náročná fotografie, jak je tomu nyní. Proto dávalo smysl se s Gimpem naučit pracovat. Nyní je vhodné GIMP používat pouze pro webovou grafiku.

.

Doporučení pro fotografi

Fotograf, který chce pracovat na úrovni profesionála, by neměl marnit čas s tímto programem a raději se naučit jiný program například Photoshop.

..Radek Rýznar

Mám rád moderní technologie pokud pomáhají lidem. Je vhodné k těmto technologiím přistupovat s nadhledem a zůstat pozorní zda jsou k užitku nebo ne. I na webové stránky se můžeme dívat jako na stroj, který provádí určité postupy podle našich možností a zkušeností.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Shares
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien
Share via
Copy link
Powered by Social Snap