Jak řezat lamino v domácích podmínkách nebo na montáži – Dílna

Každý, kdo se nebojí domácích prací na baráku, určitě už někdy řešil, jak uřezat lamino (laminovanou dřevotřískovou desku), aby nebyla oštípaná. V truhlářské dílně to není až takový problém, protože zde většinou mají nějakou formátovací pilu, na které lamino uřežeme bez větších problémů (tato pila má spodní předřez).

Stručný obsah:

My však chceme lamino uřezat v domácích podmínkách. Určitě je více možností, jak můžeme lamino doma uřezat. Ukážeme si zde dvě možnosti. První možnost je dražší a druhá bude levnější.

1. možnost (dražší)

Pro řezání lamina můžeme použít tyto ruční nástroje:

1) ponornou kotoučovou pilu
2) pásovou brusku

Proč použít právě ponornou kotoučovou pilu a pásovou brusku?

Ponorná kotoučová pila s vodící lištou, kterou připevníme (položíme) na lamino má rovné vedení.

Předřez lze docílit tím, že pilu posouváme pospátku s nízkým zářezem do lamina a přitom současně pilu tlačíme k jedné straně vodící lišty. Následně provedeme klasický řez celou tloušťkou lamina, kdy pilu při řezání tlačíme k druhé straně vodící lišty.

Pásovou brusku můžeme použít jen v některých případech, kdy potřebujeme začistit případné nerovnosti nebo odštípnuté lamino.

Pro docílení čistějšího řezu je vhodné si před řezáním přelepit řezanou část lepicí páskou.

Ukázka ponorné kotoučové pily – Festool

2. možnost (levnější)

Pro řezání lamina můžeme použít tyto ruční nástroje:

1) listovou (přímočarou) pilku
2) pásovou brusku

Není to nic složitého, přímočarou pilkou dílec z lamina uřežeme o něco větší a pásovou bruskou dílec dobrousíme na požadovaný rozměr. 

Co bychom měli vědět o listové (přímočaré) pilce?

Přímočará pilka je určená pro kratší řezy, rozhodně není určená jako náhrada kotoučové pily. Pilový plátek je krátký a je uchycený jen shora, takže ve srovnání s kotoučovou pilou (maflem) mívá tendenci podřezávat. Obecně se používá na řezání tenčích materiálů a vyřezávání různých tvarů. To je dané tím, že pilový list je poměrně úzký a dává možnost v materiálu „zatáčet“.

Pilky mají výhodu v tom, že používají standardizované upínání plátku. Nejčastěji jsou to plátky ve tvaru T, ustupuje se od staršího upínání plátků ve tvaru U. „Mívají to spíše levnější pilky, ale ať koupíte ten nebo onen model, stále na něj seženete pilové plátky bez problémů,“ ujišťuje Jan Sladký z výukového centra společnosti Bosch. Naštěstí se výrobci strojů i nástrojů dokázali domluvit, podobně jako dnes převážná část mobilních telefonů používá stejné nabíječky.

Plátky mají různou délku, velikost a tvar zubů (podobně jako je tomu i u ručních pil). Takže jsou určené jak na řezání měkkého či tvrdého dřeva, ale poradí si s kovem či plastem. Najdete i pilové plátky na rychlý řez (ty mají větší zub), anebo na čistý řez s drobnějším zubem, kde samozřejmě trvá řezání déle.

Většina plátků je naštěstí popsaná, takže usnadní orientaci laikům. Nesou označení nejen, pro jaký materiál jsou určené, ale i zda jsou určené pro rychlé, nebo naopak čisté řezání. A označení bývá nejen na plátcích samotných, ale i na obale sadičky. Ostatně po velmi krátkém čase používání každý už jenom mrkne na zub a je mu jasné, na co který plátek použít.

Více informací o listové (přímočaré) pilce najdeme zde … >>

Porovnání cen … dle HEUREKY

Porovnání cen … ponorné kotoučové pily

Porovnání cen … listové (přímočaré) pilky

Porovnání cen … pásové brusky

Nejprodávanější pásové brusky dle HEUREKYRadek Rýznar

Mám rád moderní technologie pokud pomáhají lidem. Je vhodné k těmto technologiím přistupovat s nadhledem a zůstat pozorní zda jsou k užitku nebo ne. I na webové stránky se můžeme dívat jako na stroj, který provádí určité postupy podle našich možností a zkušeností.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Shares


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien
Share via
Copy link
Powered by Social Snap