SketchUp Autoresponder FREE - 500 emailů Heureka - srovnání cen Důležitá telefonní čísla Výsledky Dovolená Kontakt ...

Jak se správně učit pomocí 5 tipů

Úspěch ve škole nezávisí pouze na tom, jak chytří jsme se narodili. Daleko více závisí na délce domácí přípravy.

Studium je jako sport; kdo chce být úspěšný, ten musí trénovat. Kdo sportuje, ten musí vědět, jak správně cvičit, kdo studuje, ten musí vědět, jak se správně učit.

Jak se tedy správně učit?

1. Určete si stálé místo na učení

Místo na učení je velmi důležité. Ideální je učit se ve svém pokoji, kde máte klid a dostatek prostoru, svůj psací stůl a židli. Učte se v dobře větraném a osvětleném pokoji. Před učením si připravte všechny pomůcky a poznámky a ukliďte si. V nepořádku se vám bude učit špatně. Nerozptylujte se počítačem nebo televizí, přepněte si mobilní telefon do tichého režimu. Pokud vám vyhovuje učení v posteli – učte se. Důležitá je pohoda.

2. Sestavte si plán studia

Plánováním času můžete mnoho času získat. Možná se to nezdá, ale je to tak. Tím, že si svůj čas rozplánujete, budete ho mít dostatek na učení, koníčky i na kamarády. Pořiďte si diář, kde si budete zapisovat datum zkoušení, písemky apod. Učte se ve stejnou dobu. Aspoň přibližně. Před učením si napište, co všechno vás čeká: písemné úkoly, slovíčka, příklady, test. Snažte se svůj plán dodržet.

3. Odreagujte se

Učte se v kratších blocích. Přestávky mezi učením jsou důležité, protože nám pomáhají udržet pozornost a bdělost, jak dlouho potřebujeme. Náplň těchto přestávek může být různá; uvařte si čaj, pusťte si relaxační hudbu, zacvičte si, vyvětrejte. Prostě se odreagujte.

4. Pište si poznámky

Mnoho lidí vidí  psaní poznámek jako zcela zbytečnou a hlavně nudnou věc. Dobře napsané poznámky z výkladu učitele však mají několik zásadních výhod: jsou to základní informace, ostatní si doplníte z literatury, je to záznam vašeho myšlení – své poznámky nejlépe pochopíte vy sami, psaním poznámek ukládáte informace do své paměti a samozřejmě – doma se máte čeho chytit.

Při vedení poznámek si barevně značte nadpisy, čleňte si poznámky do důležitých bodů, podtrhávejte si to, co je pro vás důležité. Někteří studenti si vystačí s tím, že si své poznámky několikrát přečtou a informace zůstanou v paměti.

5. Používejte při studiu co nejvíce smyslů

Zapamatovat si důležité informace je složitý proces. Proti němu stojí proces zapomínání. Cílem učení je znemožnit zapomenutí naučených poznatků. Jak takové zapomínání vypadá?

  • první den si pamatujete zhruba polovinu z přečtených dvou stran z učebnice
  • druhý den po přečtení klesne množství informací na nepatrný zlomek
  • zhruba za týden si mlhavě vzpomenete, že jste něco četli
Zdroj: internet

Co vám pomůže přesunout informace do dlouhodobé paměti?

Jsou lidé, kteří si lépe pamatují informace, když je vidí – vizuální typy; někteří potřebují text slyšet – auditivní typy, nebo obojí – audiovizuální typy a pak jsou haptické typy – nejlépe přijímají informace dotekem. Obecně však dochází k zafixování poznatků přes více cest najednou. Nejlepší je tedy používat kombinaci více smyslů:

  • Zrak – barevně si podtrhávejte důležité části textu, nadpisy si kroužkujte, apod.
  • Sluch – říkejte si pro sebe nahlas naučené věci
  • Hmat – pište si vlastními slovy naučené věci

Jak se správně učit?

Učte se nahlas, podtrhávejte si text, kreslete schémata, dělejte si poznámky, používejte různé barvy na označení nadpisů – udělejte si z učení hru. Dělejte to, co vás baví.

„Učit se bez přemýšlení je zbytečné. Přemýšlet bez učení je nebezpečné.“ (Konfucius)

„Učíš-li se proto, aby sis zapamatoval, zapomeneš. Učíš-li  se proto, abys porozuměl, zapamatuješ si.“ (Konfucius)

Na závěr: Další tipy, jak se správně učit se dozvíte zdarma na internetové přednášce Naučte se, jak se učit s dokonalým sebevědomím.

Další články o osobním rozvoji:
Seznam všech článků o osobním rozvoji najdeme zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční nezávislost Heureka - srovnání cen Spotify Rádia Dovolená Srovnávač
0 Shares
Share via
Copy link
Powered by Social Snap