fbpx


Jak vybrat postel z masivu (rady a tipy)Vybíráte novou postel? Postele z masivního dřeva patří mezi nejvhodnější variantu do ložnice. Jedná se o přírodní materiál, který zapadne do každého interiéru a vykouzlí nezaměnitelnou atmosféru. Navíc vám poskytne spokojené a zdravé spaní. Znáte možnosti dřevin a víte, na co při výběru pamatovat? Pokračujte ve čtení a dozvíte se vše podstatné.

Tvrdost dřeva u postele ovlivňuje životnost a také …

Tvrdost dřeva je zásadní, protože ovlivňuje kvalitu, pevnost a životnost postele. Proto doporučujeme vybírat tvrdší dřeviny, které jsou velmi odolné. Patří sem buk, dub, javor a jasan. Ať zvolíte jakýkoliv typ, neuděláte chybu. Získáte tak jistotu, že vám postel vydrží klidně po celý život a neztratí na své kráse. Každá z nich se liší v jejich specifické struktuře a tvrdosti. Záleží tedy také na vašem vkusu. 

Mezi nejžádanější masiv patří buk, který poskytuje vysokou tvrdost dřeva v optimálním poměru ceny a kvality. Buk se řadí hned na druhou příčku a osloví vás nejvyšší odolností a tvrdostí, zároveň je cenové nejdražší variantou. Zbylé tvrdé dřeviny se používají jen zřídka.

Smrk a borovice jsou měkké dřeviny s nižší odolností a jsou tak náchylnější k poškození. Jejich hlavní výhodou je nízká pořizovací cena, a proto jsou nejčastěji využívány pro postele na příležitostné spaní na chaty nebo do dětských či studentských pokojů.

Jak vybrat postel z masivu - tvrdost dřeva

U postele použijeme průběžný masiv, nebo spárovku cink?

Při výběru postele z masivu se nepochybně setkáte s pojmy průběžný masiv nebo masiv spárový – cink. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Postele vyrobené ze spárového masivu (cink)  poznáte podle provedení desek slepených z menších kousků dřeva tvořící tzv. “parketový” design.  Postele vyrobené z průběžného masivu jsou rozpoznatelné provedením průběžné lamely v postranici nebo výplni čela. V tomto provedení je posteli zachována větší kresba dřeva a celistvější design. Pokud je postel vyrobena z kvalitních desek, ať už z průběžného nebo spárového masivu, není zde rozdíl v kvalitě a životnosti. Průběžný masiv bývá však obvykle dražší.

Jak vybrat postel z masivu - spárovka průběžná nebo cink
Zdroj: nábytek Mirek

Zdravotní nezávadnost a údržba je přednost u masivu

Přednostní masivní postele je přírodní materiál, který neškodí zdraví. Současné povrchové úpravy pro nábytek ze dřeva, kde patří i postel, se provádí například přírodním olejem nebo vosky, které umožní dřevu volně dýchat a příznivě ovlivňovat prostředí v ložnici pro zdravý spánek. Další variantou povrchové úpravy jsou ekologické vodou ředitelné laky, které chrání povrch dřeviny a umožní moření do  barevných odstínů pro přizpůsobení postele vašemu vkusu či ložnici.

Jak vybrat postel z masivu - zdravotní nezávadnost

Masivní postele jsou vhodné pro všechny. Pro alergiky a astmatiky by však měly být jasnou volbou. Postele lze snadno udržovat otřením od prachu vhodnou jemnou tkaninou. Při mechanickém poškození povrchu postele lze u šikovného stolaře tuto nehodu snadno opravit.

Jaký zvolit rozměr postele?

Nejčastější variantou manželské postele z masivu je velikost 180×200 cm (vnitřní rozměr pro matrace). Minimum je šíře 160 cm, pro fajnšmekry pak 200 cm. Uvedené velikosti partnerům poskytují optimální prostor pro dokonalý odpočinek. Délka postele by zpravidla měla být o 20 cm delší než její uživatel. Výška lehací plochy s matrací je nejlépe vyhovující ve velikosti 60 – 65 cm, poskytuje tak komfortní vstávání z postele.

Pamatujte také na možnost nastavení hloubky roštu v posteli, abyste si mohli upravit zapuštění matrace podle vašich požadavků. Důležitá je také výška horní hrany postranice postele od podlahy, která by měla být v 50 cm.

Masivní postele jsou bezpochyby sázkou na jistotu. Stačí vybrat prověřeného výrobce, který používá poctivé dřeviny a špičkové spojovací kování. Investice se vám vrátí v podobě mnohaleté spokojenosti. Mezi přední české výrobce patří například USNU Nové spaní se širokou nabídkou postelí z masivu a kvalitních matrací.


bydlenimagazin.cz – interiér

Radek Rýznar

Mám rád moderní technologie pokud pomáhají lidem. Je vhodné k těmto technologiím přistupovat s nadhledem a zůstat pozorní zda jsou k užitku nebo ne. I na webové stránky se můžeme dívat jako na stroj, který provádí určité postupy podle našich možností a zkušeností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Shares
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien
Share via
Copy link
Powered by Social Snap