Můj Dům | Dřevostavba s hranolem ve střeše
Moderní dvoupodlažní dřevostavba na okraji malé obce, s výhledem na usměvavou krajinu Hané, splnila sen mladé rodiny o zdravém a příjemném bydlení. Stavba dokazuje, že dům s promyšlenou dispozicí může i při nevelké zastavěné ploše optimálně sloužit v každodenním provozu.
Více než 100 metrů dlouhá parcela, sahající od okraje vesnice až k železnici, je orientována východozápadním směrem a rozdělena na čtyři na sebe navazující funkční zóny – vjezd na pozemek a nástupní plocha, obytná stavba, sad a užitková zahrada. K domu se prochází kolem krytého parkovacího stání se skladem, které je umístěno hned u vjezdu na pozemek. V sadu nechybí romantické ohniště pro letní a podzimní večerní posezení a v budoucnu tady přibyde i typický moravský sklípek.
.
Sto padesát metrů čtverečných
Architekti Václav Zahradníček a Hana Bartoňová z ateliéru Prodesi při navrhování domu vycházeli z přání a potřeb mladé tříčlenné rodiny, počítalo se i s psím mazlíčkem a s případným budoucím rozšířením počtu členů domácnosti. Zastavěná plocha není velká, ale podařilo se redukovat chodby a využít prostor na maximum.
Obdélníkový půdorys domu reaguje na tvar pozemku, jeho podélná osa je orientovaná rovnoběžně s osou pozemku. Dispoziční řešení staví na racionálním uspořádání prostor s ohledem na funkci a orientaci k světovým stranám.
Hlavní vstup vede ze západu, hygienické zázemí, šatník a schodiště umístili architekti podél severní strany domu, směrem na jih se nachází společný obytný prostor rozšířený ven do zahrady o komfortní pobytovou terasu s pergolou. Denní zónu tvoří propojené prostory kuchyně, jídelny a odpočinkové části s velkou knihovnou, v přízemí se nachází také ložnice rodičů. Střed dispozice protíná schodiště do podkroví se dvěma dětskými pokoji, pracovnou a koupelnou s WC.
.
Moderní variace na tradiční dům
Stavba se snoubí s okolním prostředím a svou kultivovaností představuje pro ráz obce vysokou přidanou hodnotu. Tvarosloví je inspirováno tradičními dřevěnými stavbami se strmější sedlovou střechou. Ze základního archetypálního tvaru hmoty vystupuje v přízemí směrem na jih hranol, který rozšiřuje společenskou část domu, a v podkroví nad ním „expandují“ ze střechy dva protilehlé vikýře.
Na jihu vikýř rozšiřuje pracovnu, na severní straně zvyšuje strop a zvětšuje koupelnu a schodiště. Útulný a prostorný ráz interiéru vytváří především konstrukční materiál stavby – pohledové masivní dřevěné panely (Novatop). Světlý dřevěný vzhled stěn doplňují rovněž převážně světlé barevné odstíny (bílá, bledě šedá, přírodní odstíny dřeva) ostatních prvků v interiéru.
Vnitřek domu je současně ve vizuální harmonii s exteriérem stavby. Materiálové pojetí architektury – přírodní obklad z neupraveného modřínu, bílá omítka, tmavě antracitová barva betonové střechy a světle šedé okenní rámy – propůjčuje stavbě civilní charakter, aniž by jí ubralo moderního švihu.
Zeptali jsme se majitele |
Proč jste se rozhodli pro dřevostavbu? Jaké jsou provozní náklady dřevostavby? |
Text: Lubica Fabri, Jitka Pálková, foto: Milan Hutera
Zdroj: peknebydleni.cz – Můj dům