VIP SketchUp SketchUp Počasí Výsledky Interiéry Srovnávač

Zrušení daně z nabytí nemovitosti a odpočtů úrokůPlánujete si kupovat dům nebo byt? Pak zpozorněte. Daň z nabytí nemovitosti možná čeká mnoho změn. Čeho se budou týkat? A kdo a jak si polepší? A co to s sebou přinese?

Daň z nabytí nemovitosti byla dlouhá léta strašákem většiny osob, které si chtěly pořídit vlastní bydlení. Po koupi nemovitosti za ni totiž musely navíc ještě odvést daň z nabytí. To se ale podle Ministerstva financí má změnit.

Článek je pouze informativní. Přesné informace o daních si ověřte u daňového poradce … děkujeme.

Chceme předejít nějakému omylu.

Daň z nabytí nemovitosti – kolik je?

Daň z nabytí nemovitosti činí 4 % z kupní ceny. To znamená, že pokud si koupíme byt za 4 milióny Kč, státu budete muset za nákup odvést ještě dalších 160 000 Kč. Daň bylo navíc vždy nutné zaplatit do 3. kalendářního měsíce po měsíci, ve kterém došlo ke vkladu vlastnického práva na katastr.

Daň z nabytí pak měla vlastní formulář a ten se musel podávat na příslušném finančním úřadě v obvodu, pod který spadá nemovitost, kterou jste zakoupili.Kdo platí daň z nabytí nemovitosti? (tyto podmínky se často mění)

Daň z nemovitosti platí kupující. Dříve, když ještě existovala daň z převodu, ji hradil prodávající. Přestože ji dnes však platí osoba, která si nemovitost koupila, se však může stát, že prodávající bude muset uhradit daň z prodeje nemovitosti, která spadá podle § 10 ZDP mezi ostatní příjmy a uvádí se v daňovém přiznání z příjmů fyzických osob. I v tomto případě však může být prodávající od daně osvobozen.

Kdy se nemusí platit daň nabytí z nemovitosti

Platit daň z nabytí nemovitosti nemusíte, pokud jste:

  • koupili novostavbu (byt nebo dům),
  • nemovitost zdědili, popř. ji nabyli darem,
  • uskutečnili převod družstevního podílu do osobního vlastnictví,
  • uskutečnili převod obchodního majetku,
  • atd.

Přestože se v těchto případech daň neplatí, vyjma darování či dědictví museli noví vlastníci podat daňové přiznání a udat v něm důvody, proč jsou od daně osvobozeni.

Zdroj: bydleni.cz
Zdroj: Shutterstock

Zruší se daň z nabytí nemovitosti?

Ministerstvo financí předložilo návrh na zrušení této daně. Cílem má být podpora trhu s nemovitostmi, ale i zlepšení dostupnosti bydlení pro mladé páry a rodiny, které tato daň zatěžovala a znamenala pro ně statisícový výdaj navíc. Kupujícím tak zůstane více peněz. Společně s tím se zruší i příslušné formuláře, které měly sloužit k platbě této daně.

Zruší se daňové odpočty úroků z hypotéky?

Kdo splácí hypotéku, může si odečíst zaplacené úroky od základu daně, čímž si sníží daňovou povinnost. Od základu daně je možné odečíst až 300 000 Kč ročně, maximální daňová úspora je tak až 45 000 Kč.

Společně se zrušením daně z nabytí však dojde k tomu, že u všech nově uzavřených smluv nebude možné takové daňové odpočty uplatňovat.

Osoby, které však daň z nabytí nemovitosti již zaplatily anebo si pořídily takovou nemovitost, která byla od této daně osvobozena, však i nadále budou mít podle Ministerstva financí nárok odpočty zaplacených úroků v daňovém přiznání anebo ročním zúčtování daně uplatňovat. Pro tyto osoby se tedy nic nemění.

Od kdy se daň z nabytí nemovitosti nebude platit?

Platba daně z nabytí nemovitosti byla původně jen odložena. Odložení platilo i u vkladů na katastr z prosince 2019. Pokud by se zrušení daně mělo schválit, možnost neplatit by se pak vztahovala i na tyto případy. Pokud by navíc někdo daň již zaplatil, částku by si mohl nárokovat zpět.

Výše uvedený článek je pouze informativní. Přesné informace o daních si ověřte u daňového poradce … děkujeme.


Zdroj: Finance.cz – bydlení …Radek Rýznar

Mám rád moderní technologie pokud pomáhají lidem. Je vhodné k těmto technologiím přistupovat s nadhledem a zůstat pozorní zda jsou k užitku nebo ne. I na webové stránky se můžeme dívat jako na stroj, který provádí určité postupy podle našich možností a zkušeností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

VIP SketchUp SketchUp Počasí Výsledky Interiéry Srovnávač
0 Shares
Share via
Copy link
Powered by Social Snap