VIP SketchUp SketchUp Počasí Výsledky Interiéry Srovnávač

Zvýšení sebevědomí pravidelným programováním mysli

„Myslíš-li, že můžeš, máš patrně pravdu. Myslíš-li, že nemůžeš, máš pravdu také.“

Zamysleli jste se někdy, co stojí za pocitem – žít naplněným životem?

Je to vzdělání, tvrdá práce, profesionalita? A co sebevědomí? Nezapomněli jste tak trochu na tuto důležitou lidskou vlastnost?

Vědomí vlastní hodnoty a přijetí sebe sama se všemi klady a zápory – to je skutečný základ životní spokojenosti a úspěchu v osobním i  pracovním životě. Vědci zkoumali přes tisíc talentovaných lidí z různých oborů; sportovce, umělce, doktory, a další. U všech těchto lidí zjistili, že jejich rodiče věřili, že mají nějaký talent, ještě dříve, než ho tito lidé nějakým způsobem projevili.

Nedostatek sebevědomí se projevuje různě

1. Člověk, který se povyšuje nad ostatními, nebo je ponižuje, není vůbec sebevědomý – tím, že se snaží druhé srážet k zemi, získává alespoň dočasně pocit, že je lepší. Ve skutečnosti trpí pocity nedostatečnosti, jinak by takové jednání neměl zapotřebí.

2. Opačný příklad – lidé neumějí říci ne, i když jim je něco nepříjemné, jen aby si neznepřátelili druhé. Neodvažují se říct svůj názor; například při debatě s přáteli. Bojí se obhájit svá práva, nezakročí, když jim někdo nějak škodí. Nezkusí nové příležitosti, nedají přihlášku na školu, nepožádají o nové zaměstnání, nejdou na konkurz.

3. Perfekcionalizmus může být také projevem nízkého sebevědomí. Například žena, která než vůbec vyjde ven, se hodiny připravuje, aby bylo vše dokonalé. Nebo pří jakékoli činnosti se člověk snaží, aby udělal tu věc úplně dokonale, a nedovolí si sebemenší chybu.

4. Dalším projevem je žárlivost – pokud není opodstatněná. Člověk má pocit, že není dostatečně dobrý pro svého partnera a cítí se ve vztahu nejistý, myslí si, že ostatní ženy, či muži jsou lepší, než on.

Důležité je vědět, že nízké sebevědomí, nízká sebeúcta a také pocit méněcennosti jsou ve vašem životě jako výsledek negativních zážitků z minulosti.

Nakolik je vaše sebevědomí nízké, záleží od intenzity a četnosti těchto zkušeností. Tím, jak procházíte životem, působí na vás sugesce mnoha lidí, které vstřebáváte a stávají se vašimi názory na sebe samé, na lidi a celý svět. A díky tomu, jaké jste tímto procesem získali názory na sebe, se nyní nějak světu prezentujete a ten na vás zpětně reaguje. Jestli chcete zvýšit své sebevědomí, budete muset na sobě zapracovat. Budete muset přeprogramovat svou mysl. Jde o to, naprogramovat ji, aby vás podporovala.

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak přemýšlíte?

Člověka napadne asi 75 tisíc myšlenek denně. Je jasné, že nejde je všechny kontrolovat. Důležité je naučit se vědomě své myšlení usměrnit. Kontrolovat to, co o sobě říkáte, jak o sobě smýšlíte, co čtete, co posloucháte, na co zaměřujete svou pozornost.

Vaše mysl pracovala dlouhou dobu podle nesprávných programů. Vstřebávala různý odpad a teď, místo podpory, vás brzdí. Nelitujte se! Vaším úkolem je nahradit odpad kvalitou – novými myšlenkami a informacemi, návyky. Máte právo na lepší život, proto na sobě pracujte!

Jak si zvýšit sebevědomí?

1. Vezměte si tužku a papír:

  • Napište své klady.
  • Napište si své úspěchy. Všechny.
  • Napište si, za co jste vděční.
  • Čtěte si to denně několikrát.

2. Napište si své cíle – jen 5% lidí uspěje; jsou to ti, co mají sepsané své cíle.

3. Vizualizujte – obrazy mají větší moc.

4. Dělejte to, z čeho máte nejvíc strach – největší riziko je neriskovat vůbec.

5. Zlepšete svůj vzhled. Změňte image.

6. Dívejte se lidem do očí.

7. Usmívejte se.

8. Vybírejte si své přátele moudře – lidé, se kterými trávíte nejvíce času, vás ovlivňují a vy máte tendence jednat jako on

9. Poslouchejte relaxační audia na pozitivní programování mysli.

10. A pro další tipy se podívejte na přednášku Jak si zvýšit sebevědomí.

Malý úspěch vede krůček za krůčkem k dalšímu úspěchu. Dostaňte se na vzestupnou spirálu úspěchu! Nezkoušejte hned velké cíle – začněte s něčím malým, kde máte velkou šanci úkol zvládnout. To vám dodá sebedůvěru. Vy si pak troufnete na složitější a větší úkoly.

„K tomu, aby si pohnul celým světem, musíš nejprve pohnout sám sebou.“

Licence Creative Commons

Další články o osobním rozvoji:
Seznam všech článků o osobním rozvoji najdeme zde.

Radek Rýznar

Mám rád moderní technologie pokud pomáhají lidem. Je vhodné k těmto technologiím přistupovat s nadhledem a zůstat pozorní zda jsou k užitku nebo ne. I na webové stránky se můžeme dívat jako na stroj, který provádí určité postupy podle našich možností a zkušeností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

VIP SketchUp SketchUp Počasí Výsledky Interiéry Srovnávač
1 Share
Share via
Copy link
Powered by Social Snap